Czym są mudry

Zastanawiasz się czasem, czym są mudry?

Wszystko zaczyna się od starohinduskiej sztuki leczenia, tzw. Ayurvedy.
Opiera się ona na założeniu, że pełne zdrowie można uzyskać tylko dzięki harmonijnemu funkcjonowaniu ciała i duszy. Według niej każdy człowiek posiada swój własny model energetyczny.

Odpowiednie ułożenia palców, czyli tzw. mudry, pozwalają kontrolować prawidłowy przepływ energii w organizmie, a tym samym zwalczać wiele chorób i dolegliwości.

czym są mudry

Szybkie tempo życia, nadmiar obowiązków i brak czasu na odpoczynek mogą znacznie osłabić kondycję psychiczną i fizyczną. Często trudno nam znaleźć chwilę tylko dla siebie, co negatywnie odbija się na naszym zdrowiu.

Według starożytnej Ayurvedy, choroby i różne schorzenia powodują zachwianie równowagi organizmu.
I tu mogą pomóc właśnie mudry. Dzięki odpowiednim układom dłoni i palców można znacznie poprawić przepływ energii witalnej w organizmie. Ale przede wszystkim  polepszyć swoje samopoczucie lub wyleczyć schorzenie.

Ułożenie dłoni i palców w poszczególnych mudrach powoduje, że wraz z oddechem stymulowane są różne części ciała, co ułatwia swobodniejszy przepływ Prany (energii życia) w naszym organizmie.

Niewątpliwą zaletą mudr jest to, że mogą być wykonywane w różnych sytuacjach; w samochodzie, autobusie, na kanapie, podczas czytania książki lub kąpieli. I nawet kilka razy dziennie. Niezależnie od wieku.

Aby zwiększyć skuteczność ich działania, trzeba je stosować, będąc skupionym i zrelaksowanym, a czas ćwiczeń w trakcie dnia nie może przekraczać 45 minut.

Mudry mają wpływ na nasz umysł i ciało. Stosowane są, aby pozytywnie wpływać na nasz stan psychiczny, emocjonalny i duchowy, a nawet, żeby zmniejszyć dolegliwości fizyczne.

Tak jak cały Wszechświat, jesteśmy zbudowani z pięciu żywiołów (powietrze, eter, woda, ogień, ziemia), a źródłem wszystkich chorób jest brak równowagi tych żywiołów. Przez każdy z naszych palców przepływa energia innego żywiołu: kciuk (ogień), palec wskazujący (powietrze), środkowy (eter), serdeczny (ziemia), mały (woda). Według Ajurwedy (hinduskiej medycyny), choroby mogą być leczone lekami (w tym żywnością), siłą woli (efekt placebo) oraz mudrami -dzięki temu, że przepływającą przez nie energię można stymulować i równoważyć, w zależności od ułożenia palców, tak aby wyleczyć ciało.

czym są mudry

Mudry są praktykowane od tysięcy lat, a ich działanie i skuteczność udokumentowana w wielu wschodnich opracowaniach medycznych.*
Niektóre z mudr zostały nawet wprowadzone do szpitali jako terapia poprawiająca samopoczucie pacjentów.**

 

 

badania:

*ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5934951/
*wwnorton.com/books/9780393707175
*search.proquest.com/openview/25faaa93ee656ff3f84bd37f1e83db75/1?pq-origsite=gscholar&cbl=4581243
**digitalcommons.lesley.edu/expressive_theses/300/

żródła:
https://portal.abczdrowie.pl/uklady-energetyczne-dloni-poznaj-ich-lecznicze-wlasciwosci
https://zwierciadlo.pl/moda-i-uroda/sportowa-wygoda-i-elegancja-w-jednym-poznaj-zasady-ubioru-smart-casual?utm_source=zwmain&utm_medium=klikniecie&utm_campaign=zw-estee-smart-casual