Dziurawiec pomocny na depresję i na wątrobę

Właściwości lecznicze dziurawca znane są ludziom już od tysięcy lat. Używano go już w starożytnej Grecji. Niegdyś określany był mianem magicznego zioła „na nerwy.
Dziś jest cenionym i powszechnie wykorzystywanym zielem. Sprawdza się szczególnie jako środek uspokajający, przeciwdepresyjny, wspomagający trawienie oraz przyspieszający gojenie ran.

Dziurawiec na depresję i na wątrobę

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum L.) to bylina, która naturalnie zasiedla łąki, miedze, pastwiska, pola i skraje lasów na terenie Polski.

Działanie:

Właściwości lecznicze stanowi ziele dziurawca (Hyperici herba), które od lat z dużą skutecznością jest wykorzystywane do leczenia wielu schorzeń. Obecność hyperycyny sprawia, że działa on korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego. Dzięki temu dziurawiec znalazł zastosowanie w leczeniu depresji, stanów lękowych, nerwic, nerwobóli i bezsenności.

Dodatkowo dziurawiec wspomaga pracę układu trawiennego – posiada właściwości żółciopędne i żółciotwórcze, przeciwdziała zastojowi żółci.
Wspomaga trawienie po tłustym posiłku. Wystarczy wypić ciepłą herbatę zrobioną z saszetki dziurawca po tłustym posiłku.

Spożywanie ziela zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych. Zawarte w dziurawcu flawonoidy działają rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego.

Z kolei stosowany zewnętrznie uszczelnia naczynia włosowate, działa bakteriostatycznie, ściągająco na skórę i błony śluzowe, przyspieszając leczenie trudno gojących się ran i stanów zapalnych.

Wiele badań pokazuje, że dziurawiec jest bardzo skuteczny jako antydepresant. Mało jest badań dotyczących jego bezpiecznego działania w przypadku poważnych depresjii i myśli samobójczych. Jednak są dostępne badania wykazujące, że w łagodnych stanach depresyjnych jest bardzo skuteczny.*

Uwaga:

Ziele dziurawca może zwiększać wrażliwość na światło i powodować fotouczulenie skóry. W efekcie po zbyt dużym długiej ekspozycji na mocne promieniowanie słoneczne, skóra może się zaczerwienić lub swędzieć.

Dziurawiec to antydepresant, nie powinien być stosowany wraz z farmaceutycznymi antydepresantami.

Ziele dziurawca może kolidować z lekami rozrzedzającymi krew lub silnymi preparatami przeciwbólowymi.

Preparaty zawierające ekstrakty alkoholowe z dziurawca mogą zmniejszyć skuteczność pigułki antykoncepcyjnej.

Jeśli bierzesz jakieś leki, koniecznie poinformuj lekarza, że chcesz rozpocząć kurację dziurawcem.

badania:
*pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28064110/
*nccih.nih.gov/health/st-johns-wort-and-depression-in-depth
*ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5010734/

źródła:
healthline.com/nutrition/herbal-medicine#5.-St.-Johns-wort
stylzycia.polki.pl/medycyna-naturalna,ziola-na-watrobe-3-najlepsze-ziola-dla-zdrowia-watroby,10033864,artykul.html
ktomalek.pl/blog/dziurawiec-na-co-stosowac/w-651