Prawdopodobnie słyszałaś o tym, że kobietom spędzającym razem czas, cykle miesięcznie zaczynają wypadać w zbliżonych terminach.
W dawnych czasach kobiety, żyjące w plemionach lub wioskach miesiączkowały w tym samym czasie.
Ale poza tym, że ich cykle synchronizowały się ze sobą, również ogromną rolę odgrywał tu księżyc.
I to właśnie księżyc jest odpowiedzią na pytanie – jak uregulować cykl miesięczny naturalnie i bez wysiłku.
Księżyc
Księżyc ma ogromny wpływ na warunki życia na Ziemi. Jest odpowiedzialny za:
- pochylenie osi obrotu Ziemi, więc co za tym idzie – za pory roku,
- za przypływy i odpływy wody w morzach i oceanach,
- za obfite lub nędzne plony.
- pełnia i nów determinują zmiany zachowań u wielu organizmów od rafy koralowej po organizmy ludzkie.
Można by tak długo wymieniać, ale przejdźmy do głównego zagadnienia:
Księżyc a cykle miesięczne kobiecego ciała
W dawnych czasach ludzie spędzali dużo więcej czasu na zewnątrz niż my obecnie. Byli oni bardziej zharmonizowani z naturą i podatni na jej oddziaływanie.
Miało to wpływ zarówno na mężczyzn jak i kobiety.
Gdy księżyc wchodził w nów, kobiety udawały się w miejsca odosobnienia, aby odpocząć i odprawić rytuały, związane z pojawiającym się krwawieniem.
Dni płodne i owulacja przypadały im z kolei na czas, gdy księżyc był w pełni.
Dziś nie mamy tak bliskiego kontaktu z naturą i w związku z tym nie wpływa ona na nas tak intensywnie, jak bywało to dawniej. Żyjemy zamknięci w mieszkaniach. Jesteśmy odcięci od przyrody, a zarazem odcięci od cykli księżyca, które są ściśle powiązane z naszymi ciałami. Jest to jedna z przyczyn rozregulowanych cykli miesięcznych kobiet.
Jednak jest nadzieja.
Pomimo zamknięcia w domach nadal największa liczba poczęć i porodów wydarza się podczas pełni księżyca.
Gdy księżyc jest w pełni, statystyki szpitalne wykazują więcej porodów. Co więcej, w niektórych krajach, gdy zbliża się pełnia księżyca, szpitale zwiększają liczbę lekarzy i pielęgniarek.*
Badania przeprowadzone w 1980 i 1986 roku wykazały, że mimo postępu cywilizacji w większości przypadków cykle menstruacyjne kobiet są powiązane z fazami księżyca. **
Możemy z tego wnioskować fakt, że regularne fazy księżyca harmonizujące nasze ciała działają po dziś dzień.
Kluczowe jest światło księżyca
Mało kto wie, że podczas pełni księżyca zdarza się najwięcej morderstw, ale i poczęć. Jest to bardzo energetyczny i pełen emocji czas.
Z kolei podczas nowiu wszystkie stworzenia nastawione są na regenerację i wyciszenie.
Organizm człowieka intuicyjnie dostosowuje się do fazy naszego ziemskiego satelity. Robi to skuteczniej, gdy jest wyeksponowany na jego światło.
Podczas regularnej ekspozycji na światło księżyca, można pozbyć się zaburzeni hormonalnych, a u kobiet nieregularności cyklu.
Najlepsze efekty osiąga się, śpiąc pod gołym niebem. Jednak jest to zrozumiałe, że z powodu pogody, chłodu i niewygód nie jest to najatrakcyjniejsza opcja na sen.
Śpimy w domach, do których rzadko kiedy dociera naturalne światło księżyca. Odbieranie przez nas rytmu księżycowego jest zaburzone.
Rozregulowują nas również nienaturalne źródła światła w nocy. W mieszkaniach często palą się lampki, świecą diody od ładowarek lub innych sprzętów elektrycznych. Do późnej nocy wpatrujemy się w świecące ekrany komórek czy laptopów.
Kiedyś, w nocy było czarno, jak okiem sięgnąć. Podczas pełni troszkę jaśniej. Dziś nasze organizmy nie potrafią odnaleźć się w bałaganie informacji i bodźców. Wszystko to wprowadza dezinformacje do organizmu, który jest czujny na wskazówki.
Ważnym jest fakt, że nasze organizmy są mądre i stosują mechanizmy, których nie znamy jeszcze do końca. Organizm kobiety wyczuwa kiedy następuje nów, a kiedy pełnia. Badania udowodniły, że nie wystarczy założyć opaski na oczy, aby organizm miał wrażenie spania w mroku. Ciało ludzkie w jakiś (nie do końca jeszcze zrozumiany sposób) wyczuwa czy otoczenie jest ciemne, czy rozświetlone światłem.
Dodatkowo badania wykazały, że światło w nocy, włączone w odpowiednich dniach cyklu potrafi uregulować cykle kobiet z 45 dniowych do 33 dniowych.**
Co ciekawsze kolejne badanie ujawniły, że kobiety, które miały owulację w czasie pełni księżyca i poczęły dziecko, urodziły chłopców, a te które miały owulację kilka dni przed pełnią i poczęły, urodziły dziewczynki. ***
Te fascynujące fakty udowadniają, jak ogromny wpływ na ciało ma księżyc lub jego substytut – lampka nocna.
Gdy to wszystko wiemy, przejdźmy do meritum:
Jak uregulować cykl menstruacyjny światłem?
Zasada jest jedna. Postaraj się zapewnić w nocy w miejscu, gdzie śpisz całkowitą ciemność. Zasłoń szczelnie zasłony, wyłącz lampki, schowaj ładowarki, aby nie oświetlały nawet najmniejszym promyczkiem przestrzeni. Powinno być tak ciemno, abyś nie widziała swojej wyciągniętej dłoni.
Gdy idziesz w nocy do toalety, zrób to po ciemku lub zamontuj sobie czerwona lampkę w przedpokoju i toalecie. Czerwone światło nie działa jak światło księżyca i nie spowoduje wcześniejszej owulacji.
Postaraj się też nie patrzeć w nocy na ekran komórki czy komputera. Przyciemnij ekran lub spraw sobie mały zegarek z delikatnie podświetlanymi wskazówkami, aby nie świecić światłem w oczy.
Jedynie przez trzy noce w cyklu, śpij przy delikatnym źródle światła. W tym celu włącz małą lampkę w kontakcie lub zostaw uchylone drzwi do rozświetlonego przedpokoju lub łazienki.
- Gdy Twoje cykle są w miarę regularne, ale chciałabyś je lekko wyrównać:
Aby uregulować swój cykl, dobrze wiedzieć kiedy mniej więcej masz owulację. Gdy obserwujesz swój cykl i znasz swoje objawy, potrafisz przewidzieć, w którym mniej więcej dniu się ona pojawi. Dobrze tez się zaznajomić z naturalnymi sposobami poznania swojego cyklu. Pomocne w tym są aplikacje mobilne. Najlepiej oceniane są m.in. Ovia lub Kindara.)
Gdy zauważysz pojawiające się symptomy owulacji, wtedy rozpocznij 3-dniowe doświetlanie w nocy.
(Metoda rozpoznawania odpowiedniego momentu i reagowania światłem jest doskonale opisana w tej książce: KLIK, ) - Jeśli Twoje cykle są całkiem rozregulowane:
Zacznij od pierwszego dnia okresu. Śpij w całkowitej ciemności dwa tygodnie. Następnie włączaj delikatne źródło światła przez trzy noce, a w następne ponownie śpij w ciemności.
Podobno przy dużym „bałaganie” hormonalnym dobrze jest poprzedzić kurację dwoma miesiącami spania w całkowitej ciemności, aby „zresetować” organizm.
Kobietom w ciąży również służy spanie w ciemności przez całą ciążę i okres karmienia – aż do momentu, gdy znów zechcą być płodne. Zapobiega to wcześniejszym poronieniom i pomaga donosić ciążę do samego końca.
- Dopasowanie cyklu do aktualnych faz księżyca:
Gdy chcesz pójść krok dalej i zharmonizować swój rytm ciała z naturą, dopasuj swój cykl do obecnych w rzeczywistości faz księżyca.
Zacznij od dwóch miesięcy spania w całkowitej ciemności. Sprawdzaj w Interenecie kiedy ma nastąpić pełnia. Włącz lampkę w noc poprzedzającą pełnię, w noc pełni i w noc po niej.
Korzyści wynikające ze zharmonizowania cyklu:
- uregulowanie cykli menstruacyjnych,
- uregulowanie produkcji melatoniny,
- zharmonizowanie gospodarki hormonalnej organizmu i wynikające z tego korzyści,
- więcej energii,
- łatwiejsze zrzucanie zbędnych kilogramów,
- zmniejszenie lub wyeliminowanie kłopotów z cerą,
- zmniejszenie lub zlikwidowanie objawów PMS.
Prawidłowa dieta i stosowanie prawidłowej metody doświetlania w nocy są w stanie uregulować gospodarkę hormonalną organizmu do tego stopnia, że organizm jest w stanie sam wyleczyć symptom policystycznych jajników, niepłodność, bolesne miesiączki itp.
Tak więc nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć owocnego spania w harmonii z naturą! 🙂
badania:
*www.researchgate.net/publication/326773683_The_Effect_of_Lunar_Cycle_on_the_Frequency_of_Birth_in_Al-Elwiya_Maternity_Hospital_Baghdad_2017
**www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2243890
***www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16295726
źródła: **"Honoring Our Cycles: A Natural Family Planning Workbook Paperback", Katie Singer www.cycleharmony.com/stories/menstrual-myths-a-rituals/how-to-sync-your-menstrual-cycle-with-the-moon-cycle#sthash.ozHhQn8d.dpuf http://empoweredsustenance.com/balance-hormones-with-moon/ www.nhm.ac.uk/discover/how-does-the-moon-affect-life-on-earth.html www.iop.org/explore-physics/moon//how-does-moon-affect-earth#gref