Jak uregulować cykl miesięczny naturalnie

Prawdopodobnie słyszałaś o tym, że kobietom spędzającym razem czas, cykle miesięcznie zaczynają wypadać w zbliżonych terminach.
W dawnych czasach kobiety, żyjące w plemionach lub wioskach miesiączkowały w tym samym czasie.
Ale poza tym, że ich cykle synchronizowały się ze sobą, również ogromną rolę odgrywał tu księżyc.
I to właśnie księżyc jest odpowiedzią na pytanie – jak uregulować cykl miesięczny naturalnie i bez wysiłku.

Jak uregulować cykl miesięczny naturalnie

Księżyc

Księżyc ma ogromny wpływ na warunki życia na Ziemi. Jest odpowiedzialny za:

 • pochylenie osi obrotu Ziemi, więc co za tym idzie – za pory roku,
 • za przypływy i odpływy wody w morzach i oceanach,
 • za obfite lub nędzne plony.
 • pełnia i nów determinują zmiany zachowań u wielu organizmów od rafy koralowej po organizmy ludzkie.

Można by tak długo wymieniać, ale przejdźmy do głównego zagadnienia:

Księżyc a cykle miesięczne kobiecego ciała

Prawdopodobnie słyszałaś o tym, że w dawnych czasach kobiety miesiączkowały razem, gdy księżyc był w nowiu. Udawały się wtedy one w miejsca odosobnienia, aby odpocząć i odprawiać święte rytuały. Dni płodne i owulacja przypadały im z kolei na okres gdy księżyc był w pełni.

W dawnych czasach ludzie spędzali dużo więcej czasu na zewnątrz niż my obecnie. Byli oni bardziej zharmonizowani z naturą i podatni na jej oddziaływanie.
Miało to wpływ zarówno na mężczyzn jak i kobiety.

Gdy księżyc wchodził w nów, kobiety udawały się w miejsca odosobnienia, aby odpocząć i odprawić rytuały, związane z pojawiającym się krwawieniem.
Dni płodne i owulacja przypadały im z kolei na czas, gdy księżyc był w pełni.

Dziś nie mamy tak bliskiego kontaktu z naturą i w związku z tym nie wpływa ona na nas tak intensywnie, jak bywało to dawniej. Żyjemy zamknięci w mieszkaniach. Jesteśmy odcięci od przyrody, a zarazem odcięci od cykli księżyca, które są ściśle powiązane z naszymi ciałami. Jest to jedna z przyczyn rozregulowanych cykli miesięcznych kobiet.

Jednak jest nadzieja.
Pomimo zamknięcia w domach nadal największa liczba poczęć i porodów wydarza się podczas pełni księżyca.
Gdy księżyc jest w pełni, statystyki szpitalne wykazują więcej porodów. Co więcej, w niektórych krajach, gdy zbliża się pełnia księżyca, szpitale zwiększają liczbę lekarzy i pielęgniarek.*

Badania przeprowadzone w 1980 i 1986 roku wykazały, że mimo postępu cywilizacji w większości przypadków cykle menstruacyjne kobiet są powiązane z fazami księżyca. **

Możemy z tego wnioskować fakt, że regularne fazy księżyca harmonizujące nasze ciała działają po dziś dzień.

Kluczowe jest światło księżyca

Jak uregulować cykl miesięczny naturalnie

Mało kto wie, że podczas pełni księżyca zdarza się najwięcej morderstw, ale i poczęć. Jest to bardzo energetyczny i pełen emocji czas.
Z kolei podczas nowiu wszystkie stworzenia nastawione są na regenerację i wyciszenie.

Organizm człowieka intuicyjnie dostosowuje się do fazy naszego ziemskiego satelity. Robi to skuteczniej, gdy jest wyeksponowany na jego światło.
Podczas regularnej ekspozycji na światło księżyca, można pozbyć się zaburzeni hormonalnych, a u kobiet nieregularności cyklu.

Najlepsze efekty osiąga się, śpiąc pod gołym niebem. Jednak jest to zrozumiałe, że z powodu pogody, chłodu i niewygód nie jest to najatrakcyjniejsza opcja na sen.

Śpimy w domach, do których rzadko kiedy dociera naturalne światło księżyca. Odbieranie przez nas rytmu księżycowego jest zaburzone.
Rozregulowują nas również nienaturalne źródła światła w nocy. W mieszkaniach często palą się lampki, świecą diody od ładowarek lub innych sprzętów elektrycznych. Do późnej nocy wpatrujemy się w świecące ekrany komórek czy laptopów.
Kiedyś, w nocy było czarno, jak okiem sięgnąć. Podczas pełni troszkę jaśniej. Dziś nasze organizmy nie potrafią odnaleźć się w bałaganie informacji i bodźców. Wszystko to wprowadza dezinformacje do organizmu, który jest czujny na wskazówki.

Ważnym jest fakt, że nasze organizmy są mądre i stosują mechanizmy, których nie znamy jeszcze do końca. Organizm kobiety wyczuwa kiedy następuje nów, a kiedy pełnia. Badania udowodniły, że nie wystarczy założyć opaski na oczy, aby organizm miał wrażenie spania w mroku. Ciało ludzkie w jakiś (nie do końca jeszcze zrozumiany sposób) wyczuwa czy otoczenie jest ciemne, czy rozświetlone światłem.

Dodatkowo badania wykazały, że światło w nocy, włączone w odpowiednich dniach cyklu potrafi uregulować cykle kobiet z 45 dniowych do 33 dniowych.**

Co ciekawsze kolejne badanie ujawniły, że kobiety, które miały owulację w czasie pełni księżyca i poczęły dziecko, urodziły chłopców, a te które miały owulację kilka dni przed pełnią i poczęły, urodziły dziewczynki. ***

Te fascynujące fakty udowadniają, jak ogromny wpływ na ciało ma księżyc lub jego substytut – lampka nocna.

Gdy to wszystko wiemy, przejdźmy do meritum:

Jak uregulować cykl menstruacyjny światłem?

Zasada jest jedna. Postaraj się zapewnić w nocy w miejscu, gdzie śpisz całkowitą ciemność. Zasłoń szczelnie zasłony, wyłącz lampki, schowaj ładowarki, aby nie oświetlały nawet najmniejszym promyczkiem przestrzeni. Powinno być tak ciemno, abyś nie widziała swojej wyciągniętej dłoni.

Gdy idziesz w nocy do toalety, zrób to po ciemku lub zamontuj sobie czerwona lampkę w przedpokoju i toalecie. Czerwone światło nie działa jak światło księżyca i nie spowoduje wcześniejszej owulacji.

Postaraj się też nie patrzeć w nocy na ekran komórki czy komputera. Przyciemnij ekran lub spraw sobie mały zegarek z delikatnie podświetlanymi wskazówkami, aby nie świecić światłem w oczy.

Jedynie przez trzy noce w cyklu, śpij przy delikatnym źródle światła. W tym celu włącz małą lampkę w kontakcie lub zostaw uchylone drzwi do rozświetlonego przedpokoju lub łazienki.

 • Gdy Twoje cykle są w miarę regularne, ale chciałabyś je lekko wyrównać:
  Aby uregulować swój cykl, dobrze wiedzieć kiedy mniej więcej masz owulację. Gdy obserwujesz swój cykl i znasz swoje objawy, potrafisz przewidzieć, w którym mniej więcej dniu się ona pojawi. Dobrze tez się zaznajomić z naturalnymi sposobami poznania swojego cyklu. Pomocne w tym są aplikacje mobilne. Najlepiej oceniane są m.in. Ovia lub Kindara.)
  Gdy zauważysz pojawiające się symptomy owulacji, wtedy rozpocznij 3-dniowe doświetlanie w nocy.
  (Metoda rozpoznawania odpowiedniego momentu i reagowania światłem jest doskonale opisana w tej książce: KLIK, )
 • Jeśli Twoje cykle są całkiem rozregulowane:

Zacznij od pierwszego dnia okresu. Śpij w całkowitej ciemności dwa tygodnie. Następnie włączaj delikatne źródło światła przez trzy noce, a w następne ponownie śpij w ciemności.

Podobno przy dużym „bałaganie” hormonalnym dobrze jest poprzedzić kurację dwoma miesiącami spania w całkowitej ciemności, aby „zresetować” organizm.

Kobietom w ciąży również służy spanie w ciemności przez całą ciążę i okres karmienia – aż do  momentu, gdy znów zechcą być płodne. Zapobiega to wcześniejszym poronieniom i pomaga donosić ciążę do samego końca.

 • Dopasowanie cyklu do aktualnych faz księżyca:
  Gdy chcesz pójść krok dalej i zharmonizować swój rytm ciała z naturą, dopasuj swój cykl do obecnych w rzeczywistości faz księżyca.

Zacznij od dwóch miesięcy spania w całkowitej ciemności. Sprawdzaj w Interenecie kiedy ma nastąpić pełnia. Włącz lampkę w noc poprzedzającą pełnię, w noc pełni i w noc po niej.

Korzyści wynikające ze zharmonizowania cyklu:

 • uregulowanie cykli menstruacyjnych,
 • uregulowanie produkcji melatoniny,
 • zharmonizowanie gospodarki hormonalnej organizmu i wynikające z tego korzyści,
 • więcej energii,
 • łatwiejsze zrzucanie zbędnych kilogramów,
 • zmniejszenie lub wyeliminowanie kłopotów z cerą,
 • zmniejszenie lub zlikwidowanie objawów PMS.

Prawidłowa dieta i stosowanie prawidłowej metody doświetlania w nocy są w stanie uregulować gospodarkę hormonalną organizmu do tego stopnia, że organizm jest w stanie sam wyleczyć symptom policystycznych jajników, niepłodność, bolesne miesiączki itp.

Tak więc nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć owocnego spania w harmonii z naturą! 🙂

 

 

badania:
*www.researchgate.net/publication/326773683_The_Effect_of_Lunar_Cycle_on_the_Frequency_of_Birth_in_Al-Elwiya_Maternity_Hospital_Baghdad_2017
**www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2243890
***www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16295726

źródła:
**"Honoring Our Cycles: A Natural Family Planning Workbook Paperback", Katie Singer
www.cycleharmony.com/stories/menstrual-myths-a-rituals/how-to-sync-your-menstrual-cycle-with-the-moon-cycle#sthash.ozHhQn8d.dpuf
http://empoweredsustenance.com/balance-hormones-with-moon/
www.nhm.ac.uk/discover/how-does-the-moon-affect-life-on-earth.html
www.iop.org/explore-physics/moon//how-does-moon-affect-earth#gref